Úgy tűnt, hogy John Glenn nem éli túl űrrepülését: ő volt az első amerikai, aki megkerülte a Földet. A földi irányítás azt a jelzést kapta, hogy a hőpajzs elmozdult a helyéről. Ha ez igaz lett volna, John az űrhajóval együtt szénné ég a légkörbelépés során.

"Shepard küldetése sikeres volt. Öt perc tizenhat másodpercnyi súlytalanság után az Atlanti-óceánból mentették ki. Gus Grissom ugyanilyen repülésen vett részt július 21-én a Liberty Bell Seven fedélzetén. Az övé nem volt hibátlan. Az ajtót robbanópántok rögzítették, ezek röviddel a vízreszállást követően lerobbantották az ajtót, és az űrhajó elsüllyedt. Gus kis híján vízbe fulladt, amikor a víz megtöltötte a szkafanderét azon a lyukon át, ahova korábban az életfenntartó rendszer vezetéke csatlakozott. Gus később elmondta, mennyire hálás volt nekem. Az általam tervezett, a szkafandere nyakára rögzített zsilip mentette meg az életét.

Gusnak volt még egy oka a köszönetre, 1962. októberi űrrepülésem után. Ekkor még mindig nem zárult le a vita arról, miként robbanhatott le az ajtó, és voltak olyanok, akik szerint Gus véletlenül ráüthetett a detonátorra, ami aztán lerobbantotta az ajtó pántjait. Amikor kiemeltek a vízből, az űrhajómban maradtam, amíg a mentőhajó fedélzetére nem érkeztünk. Ekkor szándékosan lerobbantottam az ajtót, és a detonátor olyan erősen visszarúgott, hogy megsebesítette a kezemet: még a fémmel megerősített kesztyűt is átvágta. Gus is azok között volt, akik a fogadásomra a hajóra repültek. Megmutattam neki a kezemet. „Hogy vágtad el?" – kérdezte. „Lerobbantottam az ajtót” – feleltem. Gus mosolygott, ez őt igazolta. Így aztán bebizonyosodott, hogy sem kézzel, sem lábbal, sem térddel, sem bármi mással nem hozhatta működésbe a szerkezetet, mivel egy aprócska horzsolás sem volt a testén. Ez megerősítette barátságunkat. Gus-szal szomszédok voltunk, miután Houstonba költöztünk, és engem bízott meg végakaratának teljesítésével is.

John Glenn 1962. február 20-án kezdte meg küldetését: háromszor kerülte meg a Földet, és 4 óra 48 perc 27 másodpercet töltött a világűrben. Ez emlékezetes esemény volt az Egyesült Államok történetében. Ismét számolni kellett velünk egy olyan területen, amit eddig a Szovjetunió uralt. Húsz nappal Shepard első útja után, 1961. május 25-én Kennedy elnök a Kongresszus előtt kijelentette: „Először is hiszem, hogy e nemzetnek el kell köteleznie magát amellett, hogy még az évtized vége előtt embert juttat a Holdra, és onnan biztonságban vissza is hozza a Földre.” John útja jó kezdőlökést adott a holdprogramnak.

Ugyanakkor a Friendship Seven útján voltak aggodalomra okot adó pillanatok is. Egy helyzetszabályzó segédhajtómű nem akart automata-üzemmódban működni, ezért Glennek manuálisan kellett irányítania azt. Mind az automatikus, mind a manuális rendszerekhez szükséges üzemanyag – hidrogén-peroxid – elfogyott. Ezen kívül zavaróan megnőtt a kabin páratartalma. Ennek orvoslására Glenn-nek a kialakult helyzethez kellett igazítania a szkafanderében keringő hideg víz áramlási sebességét, ami így túlmelegedett, és ez okozott neki kellemetlen perceket. Végül, egy katasztrofális információt kaptunk – ami, mint később kiderült, téves volt: a hőálló pajzs elmozdult a helyéről. [Az alábbi képen a hőpajzsra illeszkedő fékezőrakéta-csomag látható (jobbra). Ez maradt rajta Glenn űrhajóján, majd ez is esett szét a légkörbelépés során.]Az a döntés született, hogy szólni kell Johnnak, használat után is tartsa az űrhajón a fékezőrakétákat tartalmazó egységet – ezek csökkentették sebességét annyira, hogy megkezdhette a légkörbelépést. A fékezőcsomag rögzítőpántjai - szólt az indoklás - a helyén tarthatták a hőpajzsot, ha az esetleg tényleg meglazult volna. A küldetés alatt a kaliforniai Point Arguelloban voltam Capcom [Capsule Communicator -  csak ő beszélhet az űrhajóssal], így én továbbítottam az engedélyt John-nak: belekezdhet harmadik földkörüli körébe is. Egyúttal javasoltam neki, hogy csak Texas fölött válassza le a fékezőrakétákat tartalmazó csomagot az űrhajó aljáról. Így is történt. Glenn-nek a légkörbelépés során volt oka az aggodalomra, mivel a fékezőcsomag darabjai az ablaka előtt húztak el, de végül biztonságban landolt."

(A fenti részletet Wally Schirra "Schirra's Space" c. könyvéből fordítottuk magyarra.)

Juttasd el a neved, vagy szerelmed nevét a Holdra! Csatlakozz Te is a Puli Space csapatának facebook-oldalához!